A Pajzsmirigyről másként….

admin

Igen, van kiút.  Én is azok közé az emberek közé tartozom, akik hisznek abban, hogy minden betegségnek lelki eredete van, nem véletlenül kapjuk (teremtjük meg magunknak), hanem azért, hogy tanuljunk belőle, magunkba nézzünk, mert csakis ott van a megoldás és meggyógyuljunk.

Íme, jöjjön az én történetem, remélem segíteni tudok másoknak, mivel rohamosan növekszik a Pajzsmirigy betegek és ezzel együtt az ételallergiások száma!

Az alábbi írást ajánlom egy nem átlagos, nem hétköznapi anyának, az édesanyámnak, akitől egy izgalmas tanítást kaptam.

dog-848390_1920Kb. 1 éve éreztem, hogy valami nagyon nincs rendben az emésztésemmel, állandóan puffadtam, még egy pogácsától is! (később rátérek), mindig figyeltem az egészséges étkezésre – legalábbis az általam egészségesnek hitt mediterrán diétára – (sok gabona, zöldség-gyümölcs, hal és kevés hús, tejtermék, ..stb.), de éreztem, hogy nem vagyok rendben, mert a rendszeres sport ellenére is állandóan levert, fásult voltam, életerőm és életkedvem kb. nulla volt. Így elmentem kivizsgáltattam magam egy vérvétellel és különböző ételallergia tesztekkel, amiknek ki is jött szépen az eredményük, felszívódási zavarok, Pl.: tejérzékenység (laktóz intolerancia, vagyis a szervezetem nem termel elég laktáz enzimet, amely a tejben lévő szénhidrátok/ tejcukor lebontásáért és megemésztésért felelős). Én még lisztérzékenységre is gyanakodtam, bár azt picit nehezebb vérvételből megállapítani, komplexebb vizsgálatok is szükségesek.

Ami még azonnal látszott a leletekből, hogy ’látens pajzsmirigy alulműködésem van” (alacsony T4: 8 pajzsmirigy hormon és magas 9-es TSH), amit nem igazán értettem elsőre, mi az, hogy látens, vagy működik rendesen, vagy nem…

A Pajzsmirigy (a nyakban a torok résznél helyezkedik el/ később fontos lesz…) az anyagcserét, a növekedést, a hőérzetet és a termékenységet szabályozó belső elválasztású (endokrin) mirigy, amely az Agyalapi Mirigy által irányított hormonrendszer egyik szereplője, a Mellékvese (a kortizol nevű stresszhormont és az adrenalint termeli főként), a Hasnyálmirigy (főleg inzulintermelő) és az ivarmirigyek (petefészek/ herék) nemi hormonok termelői mellett.

Azért írom le ezt ilyen részletességgel, mert, ahogy említettem ez egy RENDSZER, tehát ezek a létfontosságú szervek, s mirigyek együttműködnek, az Agyalapi Mirigy (Hipofizis) a karmester, avagy az irányító központ és jó esetben mindegyik szerv megfelelő mennyiségű hormont termel annak vezénylésével.

Megváltozott élethelyzetekben, illetve a kor előrehaladtával (inkább nagyszülő korúakról beszélünk) azonban fel tud borulni a harmonikus működés, sokáig tartó, elhúzódó, nehéz életszakaszokban, vagy krónikus stressz hatására!

Egész egyszerűen azért, mert az idegrendszer fokozott terhelésnek van kitéve, így a mellékvese elkezd több kortizolt termelni, ami a nőknél hormonboruláshoz vezethet, alacsony ösztrogén és alacsony pajzsmirigy szinthez vezet, esetleg ösztrogéndominancia alakulhat ki.

Bekövetkezhet meddőség vagy cukorbetegség és látászavar is (sajnos az utóbbi nekem is volt).

Tehát más szervek is beállnak a csatasorba és azt a hormont, ami a fő feladatuk lenne, csökkent mennyiségben termelik. 

Nálam alacsony volt a (T4) és az ösztrogén szint, a TSH és FSH pedig magasabb (ez utóbbiak termelését az Agyalapi Mirigy stimulálja, az egyik a pajzsmirigyhormont (T4) serkentő a másik pedig a teherbeeséshez szükséges tüszőérlelő hormon).

Konklúzió: ennél a betegségnél (hypothyreosis) kb. az életünk végéig gyógyszert (tyroxin nevű hormon) kell szedni, de ’nem baj”, mert majdnem olyan mintha a szervezetünk állítaná elő. Majdnem? Csak miért nem említik meg a mellékhatásokat? (erős szívdobogás, álmatlanság, izzadás, béta sejtek aktiválása…stb.)

Az orvosok is sokszor a legjobb tudásuk szerint járnak el, de nálam a természetgyógyászat vált be.

Túlságosan nem voltam feldobva, volt pár nehéz hetem, (mivel gyereket még nem szültem), meg amúgy is úgy gondoltam, hogy Én ehhez még fiatal vagyok, hogy életem végéig gyógyszert szedjek (32 évesen)

Tehát a ’nemet” nem fogadtam el válasznak, amúgy sem az a karakter vagyok J elkezdtem alternatív megoldások iránt kutatni és az élet, a ’Teremtő” nagyon szuper segítőket küldött mellém, ebben a nem túl boldog életszakaszban.

Felkerestem egy reflexológust, aki egy csodálatos ember, és mellesleg a szakmájához is nagyon jól ért.

Reflexológia, vagy talpmasszázs, a talpon lévő egyes pontok (különböző szervek) nyomkodásával (megjegyezném, a masszázstól igen messze van, aki valami kellemes időtöltésre asszociál, nagyot téved, mert olyan szinten bejeleznek azok a pontok, ahol gubanc van, hogy kb. a szék karfáját majdnem letéptem és elfutottam mezítláb )

Szóval elkezdődött az aktív munka (nekem 3/4 évig tartott, egész pontosan 8 hónapig), az első pár hónapban hetente 2x mentem, majd hetente és mellette természetesen elkezdtem a spártai diétát (7-8 kg-ot fogytam).

A talpam két kritikus ponton jelzett be az emésztőrendszernél (gyomor/belek, emésztőenzimek) és a Vegetatív idegrendszernél, a pajzsmirigy pedig nem igazán jelzett!

Eleinte a kezelések nagyon fájdalmasak voltak, majd idővel enyhültek…

Az első félév fokozottan nehéz volt a táplálkozás terén, semmi tejes (csak laktóz mentes), lisztes (glutén mentes étrend), cukrot és hüvelyes zöldségeket sem nagyon ettem, legjobb megoldás annak bizonyult, ha magamnak főztem, de az alapanyagok beszerzése sem volt a legegyszerűbb és a légköltségkímélőbb.

Tehát kb. azt tudtam, hogy mit nem ehetek, de, hogy mit igen?

Na, az már nem volt egyszerű, így a sötétben tapogatózva elkezdtem ’felfedezni” és kialakítani a radikálisan megváltozott étrendemet. Egyben biztos voltam, hogy nem ennék életem végéig sütőtököt főtt céklával.

Ehhez ma már nagyon sok segítség van professzionális szakemberektől, dietetikusoktól.

A glikémiás indexre is célszerű figyelni, nehogy túlterheljük a Hasnyálmirigyet és cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia alakuljon ki, D-Vitamin!

http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/pajzsmirigy-alulmukodes-2.php

http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/pajzsmirigybetegseg-es-gluten.php

http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/pajzsmirigy-es-belrendszer.php

http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/pajzsmirigy-evolucio-es-taplalkozas.php

Akinek a pajzsmirigy ultrahang elváltozást (kisebbedést/ megnagyobbodást) kimutatott,- nekem szerencsére nem- annak célszerű a pajzsmirigy diétát követnie!

http://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/12131/pajzsmirigy-betegseg-dieta

Jódban gazdag ételek – pajzsmirigy alulműködés esetén ajánlott:

tengeri alga, hínár, tengeri halak, rákok, hagyma, tojássárgája, sárgabarack, datolya, szilva, petrezselyem, kemény sajtok, csirke

Pajzsmirigy alulműködés esetén korlátozandó, kerülendő ételek!

brokkoli, karfiol, spenót, kelbimbó, fodroskel, káposzta, őszibarack, körte, mustár, szójabab, földimogyoró, fenyőmag, köles, manióka, fehérrépa.

Na akkor most jön a lényeg, erős idegzetűeknek

Kedves látogató! Kérlek regisztrálj, hogy hozzáférhess az exkluzív tartalmainkhoz! Továbbá, ha regisztrálsz, most ajándékba megkapod tőlünk a ''gyors méregtelenítés 7+1 lépésben'' pdf-et is. [ultimatemember form_id=401]