MENTÁLIS zavarok és a BÉLRENDSZER

Flórián Laura

Elérkeztünk a 7 részből álló videó sorozat utolsó 7. videójához, nagyon érdekes témánk van, ha nem az egyik legérdekesebb…

Ma megnézzük, hogy a hangulatunk, a különböző mentális funkciózavar és a BÉLRENDSZER állapota között milyen összefüggések vannak.
A kutatók már jó pár éve vizsgálják és figyelik ezt a területet, hogy mi lehet az összefüggés.
Az EMÉSZTÉS ugye idegrendszeri szabályozás alatt áll, de mindkét irányba kommunikálnak.
Alátámasztják, hogy a gyomor-bél traktusban létezik egy 2. Agy nevű szerv, ami visszacsatol az Agynak, de önmagában is tele van különböző idegsejtekkel.

 ⇒ Mi lehet az oka a mentális funkciózavaroknak?

– depresszió, – szorongás, – időskori demencia, – autizmus stb.

Ezek a területek kapcsolatban állnak a BÉLRENDSZER állapotával…
A szerotonin , vagyis a ’jól érzem magam”/ boldogság hormon egy része az agyban, nagy része viszont az emésztőrendszerben található. Ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben tudjon termelődni szükségünk van pihenésre, fény hatására termelődik (télen ezért is rosszabb a hangulatunk), és triptofán nevű esszenciális aminosavra (ez az egyik fő alkotó eleme a szerotoninnak) a B-vitamin mellett.

Ha nem megfelelő a Bélrendszer állapota, már többször beszéltünk az Áteresztő Bél Szindrómáról (ÁBSZ), ha túlságosan áteresztő, akkor megemésztetlen táplálék molekulák át tudnak kerülni a véráramba, amit az IMMUNRENDSZER megtámad és FEHÉRJE felszívódási zavarához vezet.
Ebben az állapotban nem termelődik elég szerotonin, ami erősen  kölcsönhatásban van a hangulatunkkal is.

A Funkncionális Táplálkozás elvei alapján érdemes triptofánt tartalmazó ételeket enni, pl.: dió vagy étcsoki, amúgy is sokszor csokival kompenzáljuk ezt az igényünket, ami összefüggésben van a női ciklussal és az egész hormonrendszerrel. A kutatók azt is alátámasztották, hogy a változó korban vagy a ciklus előtt a PMS tüneteknél, ahogy csökken az ösztrogén, úgy csökken a szerotonin szint is.

Érdemes természetes megoldásokkal támogatni magunkat, és emellett a cirkadián ritmusra is odafigyelni (ami az élőlények 24 órás biológiai ritmusa), azt jelenti, hogy este 9-10 között kezd el termelődni a melatonin (alvás hormon) és a reggeli napfényben pedig a szerotonin.

Az éjszaka vagy váltott műszakban dolgozóknak is fel tud borulni a szerotonin szint!
Még haladóbb témában létezik a GAPS szindrómás könyv, ami kifejezetten az autizmus és a BÉLRENDSZER kapcsolatával foglalkozik, hogy mennyire jótékony itt is a gluténmentes étkezés.
Az utóbbi pánikbetegeknél is kifejezetten jótékony.

Ebben a témában még nagyon sokat tudunk tanulni és fejlődni, de a fő irányvonalakkal jobb tisztában lenni.

A lényeg mindig az, hogy odafigyeljünk a BÉLRENDSZER regenerálására.

Katt a videóra:
https://hu-hu.facebook.com/Nutriglutenfree-1561265484160552