Pajzsmirigyről másként II.

Flórián Laura

Minden, amit tudni szeretnél a Pajzsmirigy zavarok, a valódi hátteréről és a természetes megoldásokról…
Múlt héten a szabad T3 pajzsmirigy hormon megfelelő szintjéről volt szó, most nézzük, hogyan javíthatunk, ha az nem megfelelő?

Három lépés, ami FONTOS nekünk:

  1. A PAJZSMIRIGY termeljen elég T4 hormont!
  2. Az elegendő T4 hormon alakuljon át szabad T3-á (ehhez fontos az optimálisan működő emésztőrendszer)
  3. A sejtek fel tudják venni, be tudjon jutni a sejtekbe a szabad T3 hormon.

Hogyan érjük el ezt természetes módon?
Több lépésben:

  1. Fő tápanyagok optimalizálása

Vas, Ferritin, antioxidánsok, B12, zsírban oldódó vitaminok (pl.: A, E), jód (Magyarország elég jódhiányos terület), cink és szelén
A két utóbbi nélkülözhetetlen és javítják a T4- T3 konverziót.

A szelén igen erős antioxidáns és bizonyítottan jótékony autoimmun eredetű pajzsmirigy problémánál, pl. : Hashimoto

A zsírban oldódó vitaminok pedig a sejt receptorok érzékenységét javítják.

2. A BÉLRENDSZER működésének optimalizálása
A PAJZSMIRIGY hormon hatással van az anyagcsere folyamatokra, a GASZTROINTESZTINRE és segít a gyomorsav termelésben is, valamint a BÉL perisztartikus mozgásában és sebességében.
Alacsony PM hormon szintnél  a BÉL perisztartikus mozgása lelassul, ami sajnos kedvez a patogén baktériumok elszaporodásának, a SIBO jelenségnek (kontaminált vékonybél szindróma = a vastagbélből visszakerülnek a baktériumok a steril vékonybélbe)!
A felborult bélflóra sokszor áteresztő bélszindrómához vezet (ÁBSZ)- ami kelleténél jobban átereszt és tovább rontja a helyzetet, mert toxikus anyagok kerülhetnek a véráramba és felszívódási zavarok/ hiányállapotok alakulnak ki!
Ezért is kiemelten fontos az 1-es pont, a fő tápanyagokat bevinni…

3. A máj méregtelenítő funkciójának segítése
A T4-T3 hormon konverzió legnagyobb része a májban, kisebb része pedig a béltraktusban történik. Fontos, hogy a májenzim értékek 20 alatt legyenek. Az INZULINrezisztencia sokat ronthat a májfunkciókon.
A vas és ferritin szint korrelál a TSH-val, és a mellékvese optimális működésére is hat, ezért sokszor vashiányos állapotban fáradtabbak vagyunk. Legjobb forrás: friss májból, növényi: cékla és spenót

4. A mellékvese funkciójának segítése
Az egyik legfontosabb faktor, akár első pontnak is írhattam volna!
Az egész hormonrendszer alapja, kimutatták, hogy tartósan elhúzódó stressz esetén, nem csak a kortizol (stressz hormon), de a TSH szint is emelkedik.
Itt is érdemes a táplálkozással támogatni magunkat, a vércukor szintet stabilan tartani és sósabban étkezni, valamint adaptogén gyógynövényeket is fogyasztani!

5. Rendszeres testmozgás és életmód
Az előző pontból következik a rendszeres mozgás fontossága, nem túl megerőltető, de rendszeres mozgás: séta, yoga, pilátesz, gyengébb torna, vagy úszás is kiváló!

Jövő héten folytatjuk…